Svet-Stranek.cz
Osobní stránka na adrese: chov-krecku.stranky1.cz

Ochočení a Pohyb:Osobní stránka na adrese: chov-krecku.stranky1.cz

Ochočení a Pohyb

Jak si získat křečkovu důvěru?
Ochočení křečka je velmi důležité. Abyste si s ním mohli hrát a brát ho do ruky musíte si získat jeho důvěru. Chce to čas a trpělivost, důvěra křečka se získává postupně. Není dobré to odkládat, nejlépe se křeček ochočí, dokud je ještě mladý.

Když se mu budete věnovat často a budete na něj mluvit, naučí se znát váš hlas. Když dáváte ruku do klece dávejte pozor, abyste nedělali prudké pohyby, tak malého tvorečka jako je křeček může vaše ruka snadno vyděsit.

Takové ochočení křečka může trvat tak tři týdny, ovšem je to individuální, nemyslete si, že křečci jsou všichni stejní. Někdo vám může začít důvěřovat po týdnu a jiný za měsíc.

Ochočování neuspěchejte a postupujte podle níže uvedených bodů. Pokud to uspěcháte, křeček pak nemusí být ochočený a musíte začít znova.

Proč křečci koušou?
Vždycky myslete na to, že křečci koušou jen když jsou vyděšení, je to v podstatě jejich obrana. Proto je neděste a zacházejte s nimi hezky, aby neměli důvod vás kousnout. Kdyby se tak přeci jen stalo, kousnutí mladého křečka nijak zvlášť nebolí a ani neublíží. Občas se může stát, že vás křeček jakoby ochutnává, nelekejte se, nebo křečka vyděsíte a může vás pak doopravdy kousnout.

Jak postupovat při ochočení:

  • je dobré nejdříve zjistit, kdy je křeček vzhůru a kdy spí, proto ho musíte nejdříve pár dní pozorovat. Nejlepší doba pro ochočování je totiž doba, kdy je křeček aktivní. Vypozorujte si, co váš křeček rád jí, pomocí jeho oblíbených pochoutek pak můžete lépe překonat jeho strach. Křeček by si měl zvyknout na přítomnost vaší ruky, to je prvním krokem k ochočení. Dávejte mu potravu přímo na podlahu klece, tak si začne na vaši ruku zvykat a naučí se, že přináší něco dobrého a neublíží mu.
  • když vidíte, že křeček si na vaši ruku zvykl, to znamená, že se pohybuje po kleci nebo jí i v přítomnosti vaší ruky, zkuste položit potravu na vaši ruku tak, aby z ní jedl. Není však dobré ho hned začít hladit nebo s rukou hýbat, když vám z ní začne jíst. Zase trpělivě počkejte, až si na to zvykne a pak ho můžete pohladit pomalu po zádech, tak, aby se nevyděsil.
  • v další fázi by si měl křeček zvyknout na zvedání. Teď už má křeček důvěru k vaší ruce a měl by na ní bez problému nalézt, když mu jí strčíte do klece. Stačí pak už křečka jen zvednout, ale raději pomalu, aby si neublížil, kdyby se rozhodl z vaší ruky utéct. Můžete ho také přidržet druhou rukou, ale to by se mu nemuselo líbit. Pokud tohle všechno zvládnete, je váš křeček prakticky ochočený.

Jak si soužití s křečkem zpříjemnit:
Ochočený křeček přináší nové možnosti jak pro vás tak pro něho. Jelikož křeček je velice aktivní a čilé zvíře (pokud zrovna nespí), potřebuje pohyb. Běhání v kole a hrabání se může zdát po čase nudným jak pro křečka, tak pro vás, když ho pozorujete. Proto je dobré, dopřát křečkovi pohyb i mimo klec, nejlépe každý den.

Můžete si křečka jen tak vzít třeba na postel nebo na gauč, kde může pobíhat a dát mu tam nějaké překážky, které by musel zdolávat. V takovém případě ho však musíte stále hlídat, neboť křečci jsou mistři útěků a jsou schopní skočit na zem i z postele. Lepší je vytvořit pro křečka výběh. To znamená vytvořit nějakou ohrádku, ze které nemůže utéci, křeček si pak může hrát přestože ho zrovna nehlídáte.

Do výběhu umístěte různé překážky nebo prolézačky (kartónové válce, květináče, větve, krabice, hadříky, polštáře atd…), ale buďte opatrní, výběh musí být pro křečka bezpečný.

Přestože uděláte výběh tak, aby z něj křeček neutekl, může si najít nějakou mezírku nebo skulinku, kterou se mu to povede. Pak je potřeba křečka chytit. Zase je to různé, některý křeček uteče a někde zaleze a sedí tam (například za skříní, gaučem, pod postelí atd…) a jiný křeček uteče za skříň a za pár vteřin vyběhne druhou stranou, takového snadno chytíte. Ale ani ten, co se usadí za skříní tam nevydrží věčně, nejlepší je ho nalákat na jídlo. Můžete třeba položit kousek nějaké zeleniny na podlahu ke skříni a křeček vyleze. Pokud se vám ho nepodaří dostat z úkrytu takhle, můžete zkusit ještě klec. Položte ji na zem (tak aby do ní mohl vlézt), poblíž místa, kde se křeček ukrývá a až dostane v noci hlad, vleze zpátky do klece a ráno byste ho tam měli najít. Když je křeček vzdorovitý a ni tak nevyleze, nezbývá než skříň odstěhovat a křečka chytit, pozor ale, ať mu přitom neublížíte.